Opinie czlonkow UE na temat wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok podzielone

W dniach 20-21 pazdziernika w Luksemburgu odbylo sie spotkanie Ministrow Srodowiska krajow UE. Glownym tematem spotkania bylo przeciwdzialanie globalnemu ociepleniu, a dokladniej redukcja emisji dwutlenku wegla do atmosfery. Jako jeden z puntow apotkania podawano debate na temat zakazu handlu produktami z fok w krajach UE.
Poniewaz od dnia ogloszenia propozycji zakazu (23 lipca) Komisja Europejska nie zrobila nic w tym temacie z niecierpliwoscia czekalismy na rezultaty tej debaty.
Niestety z lakonicznych informacji zawartych w krotkiej notce prasowej opublikowanej dlugo po spotkaniu nie wynika by owa debata pchnela naprzod prace na wprowadzeniem zakazu.

Notka prasowa donosi iz 20 pazdziernika odbylo sie spotkanie Ministrow Srodowiska krajow UE, na ktorym wymieniono poglady na temat przedstawionej w lipcu propozycji zakazu handlu produktami z fok w krajach UE. Spotkanie zorganizowano, by Komisja Europejska jak najszybciej mogla rozpoczac prace nad zakazem.


Wnioski i ustalenia z spotkania:
- Wszyscy obecni delegaci w swoich wystapieniach podkreslili wage zakazu handlu produktami z fok i wyrazili poparcie, ktore jest odzwierciedleniem poparcia dla zakazu wsrod obywateli UE.
- Przyjeto, ze zakaz nie bedzie obejmowal polowan prowadzonych w Grenlandii przez Inuitow.
- By zapewnic mozliwosc zastosowania zakazu w praktyce, nalezy przeprowadzic dodatkowe, szczegolowe badania.

Nie od dzis wiadomo, ze propozycja zakazu handlu produktami z fok nie spotkala sie z jednakowym entuzjazmem wsrod przedstawicieli panstw UE, jako, ze niektore panstwa, wlasnie na zabijaniu fok i handlu produktami z fok zarabiaja pieniadze.
Przeciwne wprowadzeniu zakazu sa kraje skandynawskie takie jak Szwecja, Dania czy Finlandia.

Przed spotkaniem, kilka mediow poswiecilo nieco uwagi temu zakazowi. Glownie byly to media panstw, ktorych obywatele obawiaja sie tego zakazu, jak Grenlandia, ktora co roku zabija 70.000 - 100.000 fok grenlandzkich, bez ustalonej wczesniej kwoty rocznej. Juliane Henningsen, przedstawiciel Grenlandii w dunskim parlamencie, powiedzial ź

Mamy nadzieje, ze propozycja zakazu zostanie anulowana. Nie widze zadnych podstaw prawnych, w oparciu, o ktore mozna byloby wprowadzic taki zakaz, a wylaczenie z objecia zakazem Inuitow (rdzennych mieszkancow Grenlandii), rodzi problem, w jak ten zakaz bedzie definiowal pojecie Inuita.ź
 

Grenlandzkie media zapewnialy o poparciu dunskich przedstawicieli w Komisji Europejskiej, ktorzy sa przeciwni wprowadzeniu zakazu. Dunski Minister Troels Lund Poulsen powiedzial, ze wykluczenie Inuitow z obiecia zakazem to stanowczo za malo, dunski rzad oczekuje, ze wykluczenie bedzie dotyczylo calej ludnosci Grenlandii.

Przeciwni zakazowi sa takze Finowie, ktorzy obawiaja sie, ze zakaz moze objac rowniez ich polowania (niewielkie ilosci produktow z fok, ktore trafiaja na rynek regionalny), w mediach finski Minister uspakajal, ze Komisja Europejska bedzie rozpatrywala wnioski czlonkow o uchylenie zakazu, a Finlandia o takie uchylenie na pewno wystapi.
Wedlug cytowanych mediow, zakaz ma podobno nie obejmowac rowniez polowan na foki w krajach skandynawskich, ktorych celem jest regulowanie populacji.