Propozycja zakazu handlu produktami z fok utkwila w martwym punkcie

Z informacji otrzymanych od Ericki Ceballos (Koordynatora Miedzynarodowej Kampanii na rzecz wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w UE) i publikacji na stronie http://www.catcahelpanimals.org wynika, ze faktycznie owe spotkanie w Luksemburgu odbylo sie tylko i wylacznie na odczepnego. Konkluzje z spotkania nie wnosza niczego nowego. Oprocz zapowiedzi, ze dalsze badania sa niezbedne, zadne dalsze prace nie zostaly zaplanowane, nie podano zadnych terminow.
Prawdopodobnie dlatego, ze Francja (obecny przewodniczacy Komisji Europejskiej) umywa rece od tego tematu. Dlaczego? Hm.. ugieli sie pod presja rzadu Kanadyjskiego? Byc moze.

Carl Schlyter, szwedzki polityk, czlonek Parlamentu Europejskiego, twierdzi, ze nastepne spotkanie koordynacyjne moze sie odbyc nie wczesniej niz w lutym 2009, a wiec po przejeciu przewodnictwa w KE przez Czechy.
Co gorsze, biorac pod uwage tempo w jakim Komisja wlecze sie z tym zakazem, odkladajac prace z roznych powodow na pozniej, istnieje mozliwosc, ze nawet przyszly rok nie wystarczy by zatwierdzic decyzje o wprowadzeniu zakazu.
Miejmy nadzieje, ze tak sie nie stanie, poniewaz w 2010 przewodnictwo w Komisji Europejskiej przejma Szwedzi, ktorzy oficjalnie sa przeciw zakazowi.
Jak zapewnia Ericka Ceballos, CATCA jest w stalym kontakcie z Czechami, ktorzy popieraja decyzje o wprowadzeniu zakazu na obszarze Unii Europejskiej, a ponadto sa w trakcie drugiej rundy glosowania nad zakazem handlu produktami z fok w czeskim parlamencie. Wedlug Ericki rok 2009 jest jedyna szansa na przyjecie zakazu przez Komisje Europejska, ktory Szwedzi moga zablokowac.

Wazne jest rowniez by wszyscy, ktorym zalezy na wprowadzeniu tego zakazu, uswiadomili sobie, ze przyjecie przez KE zakazu, nie oznacza natychmiastowego konca polowan w Kanadzie. Caly proces legislacyjny od momentu zatwierdzenia zakazu do jego wprowadzenia w zycie, moze trwac kilka lat.
Mimo to,sam fakt, ze propozycja zakazu zostala przedstawiona Komisji Europejskiej i zyskala niemale poparcie wsrod panstw czlonkowskich, juz spowodowal panike w Kanadzie. Ceny skor spady dramtycznie, zabicie zakladanej kwoty fok z roku na rok jest coraz bardziej trudne z powodu pogarszajacych sie warunkow pogodowych. Dodatkowo DFO (Kanadyjskie Ministerstwo Rybolowstwa i Oceanow) probuje modyfikowac przepisy dotyczace polowan, by wydawaly sie byc odpowiadajace standardom zabijania humanitarnego. Przepisy te oczywiscie nie uczynia zabijania humanitarnym, jednak na pewno utrudnia prace lowcom.
Nalezy rowniez pamietac, ze to, czego oczekujemy od Komisji Europejskiej to calkowity zakaz handlu produktami z fok w krajach Unii Europejskiej.